Każdy posiadacz klimatyzacji samochodowej czy domowej wie, że bardzo istotnym elementem jej eksploatacji jest jej regularne czyszczenie klimatyzacji. Odpuszczenie sobie tej czynności niesie za sobą przykre konsekwencje w postaci niemiłych zapachów, niewydajnie działającej klimatyzacji oraz problemów zdrowotnych. Nie warto narażać się na tego typu nieprzyjemności i co jakiś czas zapewnić gruntowne sprzątanie tego newralgicznego miejsca. Czy wiesz jak prawidłowo wyczyścić, odgrzybić i dlaczego dezynfekować klimatyzację? Czym różni się czyszczenie od odgrzybienia i co to jest dezynfekcja o pełnym spektrum? Sprawdź jak najlepiej i najskuteczniej zadbać o swoje źródło chłodu.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji jest niezbędną pracą konserwacyjną, podczas której usuwamy z powierzchni wszelki kurz oraz brud. Powinniśmy dbać o tę czynność dość regularnie, nawet kiedy gołym okiem nie dostrzegamy zabrudzeń. Czyszczenie klimatyzacji w domu powinno odbywać się zawsze, kiedy konserwujemy klimatyzację, a w razie potrzeby nawet częściej.

Czyszczenie klimatyzacji w domu zwykle można zrobić samodzielnie. Jest to tylko jeden z elementów prawidłowego dbania o klimatyzację. Dzięki niemu pozbywamy się fizycznych zabrudzeń, jednak w klimatyzacji nadal mogą występować groźne grzyby, bakterie, wirusy, spory bakterii czy prątki.

Odgrzybianie klimatyzatora – dlaczego to takie ważne?

Ogólnie rzecz biorąc, odgrzybianie polega na usunięciu wszelkich grzybów i pleśni oraz ich zarodników. Powinno się odgrzybiać wszelkie elementy klimatyzacji, włącznie z tymi wewnętrznymi. Niedopełnienie tych czynności może spowodować uszkodzenie klimatyzacji, a nawet narazić nas na poważne problemy zdrowotne. Procedurę odgrzybienia klimatyzacji stosuje się zwykle 2 razy do roku, najlepiej na początku wiosny oraz jesieni.

Konserwację przeprowadzamy także każdorazowo, kiedy poczujemy nieprzyjemny zapach z klimatyzacji. Świadczy on o rozwijaniu się niekorzystnych dla zdrowia zarodników, które w krótkim czasie mogą zaatakować całą klimatyzację. Warto więc dbać o odgrzybianie klimatyzacji regularnie i nie narażać się na przykre konsekwencje. Podobnie jak podczas czyszczenie klimatyzacji, odgrzybianie klimatyzacji nie usuwa wszystkich drobnoustrojów ponieważ zostają wirusy, bakterie, prątki czy spory.

Do odgrzybiania klimatyzacji w domu możemy użyć specjalnych preparatów lub wykupić ozonowanie klimatyzacji, które pomimo swojej popularności niestety nie jest najbardziej skuteczną metodą konserwacji. Metoda ta usuwa co prawda zarodki grzybów, niestety nie radzi sobie z kurzem i brudem oraz innymi rodzajami drobnoustrojów. Jest to zdecydowanie niekorzystne, ponieważ kurz jest znakomitym środowiskiem do rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. W związku z tym efekty samego ozonowania będzie trzeba w krótkim czasie powtórzyć.

Dezynfekcja klimatyzacji

Dezynfekcja w zależności od jakości preparatu do dezynfekcji polega na usunięciu wirusów, bakterii, grzybów oraz innego rodzaju drobnoustrojów jak prątki czy zarodniki bakterii. Często pojęcie używane jest naprzemiennie z odgrzybianiem, jednak ich znaczenia nie do końca się pokrywają. Odgrzybienie jest jedynie częścią procesu dezynfekcji i nie powinno występować samodzielnie. Tylko dzięki kompleksowemu czyszczeniu klimatyzacji oraz dezynfekcji klimatyzacji uzyskamy trwałe i satysfakcjonujące rezultaty. Dezynfekcja o pełnym spektrum biobójczym skutecznie likwiduje Grzyby, wszystkie Wirusy  (jeżeli produkt biobójczy usuwa wirusy Polio, Adeno, Noro to zgodnie z europejskimi normami dotyczącymi chemicznych środków dezynfekcyjnych przyjmuje się, że usuwa wszystkie inne wirusy) , Bakterie, Prątki, Spory.

Preparatem, który czyści klimatyzację, odgrzybia klimatyzacje ale i dezynfekuję klimatyzację o pełnym spektrum biobójczym jest preparat NANOCLEAN® AC8. Daje gwarancje skuteczności i bezpieczeństwa potwierdzone raportami z badan według norm europejskich:

EN1040, EN13727, EN1276, EN13697, EN13623, EN1275, EN1650, EN14476, EN13704, EN14348.

Jak najszybciej uporać się z konserwacją klimatyzacji?

Pełną konserwację klimatyzacji możemy oczywiście zlecić profesjonalnej firmie, zajmującej się tego typu usługami wiąże się to jednak z dość wysoką ceną. Co kilka lat taka wizyta jest nawet wskazana, zanim wybierze się firmę należy zapytać jakich środków używa do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji i czy są to preparaty o pełnym spektrum działania jak preparat NANOCLEAN® AC8. Nie zawsze musimy udawać się po pomoc do specjalistów. Bez problemu możemy przeprowadzić serwis klimatyzacji w domu, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Zobacz nasze filmy instruktarzowe w zakładce INSTRUKCJE/ PORADNIKI.

Zdecydowanie wartym polecenia preparatem do czyszczenia klimatyzacji, odgrzybiania klimatyzacji oraz dezynfekcji klimatyzacji w jednym procesie  jest wielozadaniowa pianka NANOCLEAN® AC8, która pozwoli w jednym kroku wyczyścić oraz zdezynfekować naszą klimę. Oznacza to, że w jednym prostym kroku gwarantujemy sobie idealną czystość i bezpieczeństwo klimatyzacji. Preparaty z serii NANOCLEAN® zdecydowanie wyróżniają się wśród innych tego typu środków, ponieważ posiadają pełne spektrum bakteriobójcze.

NANOCLEAN® AC8  jest skuteczny w zabijaniu wszelkiego rodzaju drobnoustrojów:

  • Wirusów,
  • Bakterii,
  • Grzybów
  • Drożdży,
  • Sporów,
  • Prątków.

Użycie preparatu NANOCLEAN® AC8 jest niezwykle proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Piana pod ciśnieniem szybko i bardzo dokładnie oczyści naszą klimatyzację z wszelkich szkodliwych organizmów. W przeciwieństwie do ozonowania preparat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, nie zawiera substancji toksycznych, mutagennych oraz alkoholu. Jego niewątpliwą zaletą jest skuteczność, ale również bardzo miły cytrusowy zapach, który utrzymuje się jeszcze długo po zabiegu.

Wśród innych preparatów czy płynów do dezynfekcji NANOCLEAN® AC8 wyróżnia się przede wszystkim kompleksowością działania.

Konkurencyjne preparaty często działają tylko jednotorowo. Oznacza to, że albo czyszczą, albo odgrzybiają, często też nie są skuteczne w przypadku niektórych bakterii, wirusów, prątków  lub sporów. Sprawia to, że musimy częściej martwić się o serwis klimatyzacji oraz narażamy swoje zdrowie. Preparat NANOCLEAN® AC8 zapobiega tym problemom i pozwala cieszyć się czystą klimatyzacją na długie miesiące.

Na czym polega dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji?

Posiadanie klimatyzacji to w dzisiejszych czasach bardziej już norma niż luksus. Właściciele tego systemu korzystają z niego zarówno w domach, jak i w samochodach. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że klimatyzacja to nie tylko korzyści, a również i obowiązki, których zaniechanie może się mocno odbić na naszym zdrowiu. 

Po co czyści się klimatyzację? 

Każda klimatyzacja działa na tej samej zasadzie. Wlot powietrza umożliwia pobieranie powietrza z zewnątrz, które dzięki filtrom i urządzeniu centralnemu wylatuje wewnątrz budynku czyste, schłodzone i świeże. Oczywiście jest tak tylko wtedy, gdy cały system klimatyzacji jest regularnie czyszczony i pokazywany serwisantom, w innym przypadku taka klimatyzacja nie powinna być w ogóle używana. 

Kurz, owady i skraplająca się woda, po dłuższym bytowaniu na elementach klimatyzacji stają się doskonałą pożywką dla wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów, sporów, drożdży, czy też innych patogenów powodujących groźne choroby – głównie układu oddechowego. Aby nie dopuścić do powstania takiego zagrożenia, należy system klimatyzacji regularnie dezynfekować. Jeśli jednak zaniedbaliśmy nasze urządzenia, warto zamówić odgrzybianie, a potem również dezynfekcję, aby sprawić, by nasza klimatyzacja znów stała się sprawna. 

Czym jest inaczym polega odgrzybianie idezynfekcja klimatyzacji? 

CZYSZCZENIE PIERWSZY ETAP DEKONTAMINACJI

Usunięcie widocznych zanieczyszczeń, brudu z powierzchni do stopnia koniecznego dla dalszego etapu dekontaminacji, jakim jest dezynfekcja. Proces mycia jest bardzo ważnym etapem w dekontaminacji, przy którego prawidłowym wykonaniu następuje redukcja do 80% drobnoustrojów, ale usunięte drobnoustroje nadal pozostają żywe. Nieprawidłowo wykonany proces mycia może prowadzić do zwiększenia skażenia drobnoustrojami.

Ważne, aby preparaty dezynfekujące posiadały dobre właściwości myjące np. preparaty alkoholowe nie posiadają skutecznych właściwości czyszczących, dlatego stosujemy je na wcześniej umyte powierzchnie.

NANOCLEAN® AIR  to 100% SKUTECZNOŚCI CZYSZCZENIA. Dzięki wieloskładnikowej  bazie aktywnej.

ODBRZYBIANIE to tylko część dezynfekcji. Celem odgrzybiania jest zredukowanie grzybów do poziomu, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Odgrzybianie nie niszczy innych drobnoustrojów takich jak wirusy, bakterie, prątki, spory. NANOCLEAN® AIR 100% SKUTECZNOŚCI ODGRZYBIANIA, dzięki innowacyjnej recepturze.

DEZYNFEKCJA DRUGI ETAP DEKONTAMINACJI

Szeroki proces, którego celem jest niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników z powierzchni.

W zależności od stopnia niszczenia mikroorganizmów proces dezynfekcji można podzielić na dwa poziomy:

Dezynfekcja niskiego poziomu – usunięcie i zniszczenie bakterii, grzybów i niektórych wrażliwych wirusów.

Dezynfekcja wysokiego poziomu to redukcja bakterii, grzybów, prątków, wirusów osłonkowych i bezosłonkowych (najtrudniejszych do usunięcia Poliowirusów, Adenowirusów, Norowirusów) oraz sporów czyli form przetrwalnikowych bakterii.

NANOCLEAN® AIR  to 100% BEZPIECZEŃSTWA. PEŁNE SPEKTRUM BIOBÓJCZE: wirusy, grzyby, bakterie, spory, prątki. Legionella pneumophila w czasie 1 minuty.

Jeżeli w naszym domu lub samochodzie zaczęło nieprzyjemnie pachnieć, a roznoszący się wokół zapach stęchlizny faktycznie nie jest przyjemny, należałoby się zastanowić nad odgrzybieniem klimatyzacji – taki zapach jest dowodem na to, że niestety, ale w naszej klimatyzacji zamieszkały grzyby, których wdychanie nie jest absolutnie zdrowym sposobem na życie. Jeśli będziemy unikać dłuższych przerw w odgrzybianiu, nie powinno dojść do pojawienia się tego zapachu, dlatego też robi się to nie rzadziej niż raz na rok.

Odgrzybianie klimatyzacji może być przeprowadzone poprzez używanie ultradźwięków. Polega to na użyciu specjalnego rozpylacza, dzięki któremu do kanałów wentylacji dostaje się odpowiednia substancja czynna, jednak ultradźwięki nie czyszczą zarodnika a większość preparatów stosowanych ta metodą ma jedynie właściwości odświeżające.

Innym sposobem naodgrzybianie jest ozonowanie, które polega na zamknięciu pomieszczenia lub samochodu i wpuszczeniu do niego ozonu. Niestety, ozon posiada również szereg wad i nie zawsze warto się na niego zdecydować, szczególnie w przypadku odgrzybiania klimatyzacji domowej.

Trzecim sposobem jest użycie pianki –używanie pianki tego rodzaju jest stosunkowo proste. Jednak większość pianek ma jedynie właściwości odświeżające lub podstawowe spektrum działania czyli bakterie, grzyby podstawowe wirusy. NANOCLEAN® AIR to propozycja dla osób dla których bezpieczeństwo i gwarancja skuteczności są na 1 miejscu.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Każda osoba dbająca o swój samochód wie, że regularne czyszczenie klimatyzacji i odgrzybianie jego klimatyzacji wraz z dezynfekcją klimatyzacji jest koniecznością. Zwłaszcza tuż po okresie zimowym, gdy zarodniki grzybów i wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy wręcz uwielbiają namnażać się w ciepłych miejscach. Również klimatyzacja domowa wymaga systematycznego dbania o nią. Zaniedbanie tego obowiązku może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje.

Zanieczyszczona, zapleśniała klimatyzacja nie tylko jest znacznie mniej efektywna, ale również może być przyczyną groźnych chorób i schorzeń. Zwłaszcza nasza skóra oraz układ oddechowy są szczególnie narażone na reakcje alergiczne, a nawet na poważne i nieodwracalne uszkodzenia. Niestety samo mycie, czy nawet odgrzybianie klimatyzacji nie jest wystarczające. Grzyby nie są bowiem jedynym problemem, na który cierpią klimatyzacje. Są one również siedliskiem wirusów, bakterii, drożdży, sporów oraz prątków. Zwykły płyn do czyszczenia klimatyzacji usuwa brud, zanieczyszczenia, część bakterii ale nie poradzi sobie z wszystkimi bakteriami, wirusami, prątkami, grzybami czy sporami. Aby pozbyć się wszystkich drobnoustrojów, środek do czyszczenia klimatyzacji musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami biobójczymi.

Można oczywiście udać się z samochodem do serwisu bądź zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, zwracając przy tym uwagę, czy serwisy używają preparatów czyszczących o pełnym spektrum biobójczym: wirusy (Polio, Adeno, Noro), bakterie, grzyby, drożdże, prątki i spory. Można jednak również czyścić i dezynfekować klimatyzację samemu. Podstawą jest wybór odpowiedniego środka do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji.

Samodzielnie czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Do jednych z najlepszych preparatów dostępnych na rynku należą produkty z serii NANOCLEAN. NANOCLEAN AC8 jest preparatem czyszczącym i dezynfekującym klimatyzacje w samochodzie i w domu. Preparaty NANOCLEAN posiadają atest higieniczny PZH. Charakteryzują się one pełnym spektrum biobójczym. Czyli usuwają wszystkie wirusy (jeżeli produkt biobójczy usuwa wirusy Polio, Adeno, Noro to zgodnie z europejskimi normami dotyczącymi chemicznych środków dezynfekcyjnych przyjmuje się, że usuwa wszystkie inne wirusy), bakterie, grzyby, pleśń, drożdże, prątki spory. Używając tylko jednego preparatu można za jego pomocą pozbyć się zarówno bakterii i grzybów, pleśni, jak również wirusów, drożdży, prątków oraz sporów tzw. zarodników. Wszystko to zaledwie w kilka minut od użycia. Istotny jest również fakt, że produkty w aerozolu Nanoclean AC8 są całkowicie bezpieczne dla człowieka, gdyż nie zawierają żadnych kwasów, aldehydów czy chloru. Używając ich z pewnością nie ucierpi także nasz samochód lub czyszczona klimatyzacja. Produkt jest w pełni kompatybilny zarówno z metalami, jak i plastikami oraz gumą. Dostępny obecnie w postaci aerozolu zapewni pełne bezpieczeństwo oraz sprawne działanie każdej klimatyzacji w domu jak i w samochodzie. Wkrótce pojawi się preparat NANOCLEAN AC8 Gotowy do użycia w postaci spray (opakowanie typu trigger) do klimatyzacji domowej.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji domowej – jakie preparat zastosować?

Klimatyzacja domowa staje się coraz popularniejsza, ponieważ ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, jak ogromną wygodę im to gwarantuje. Zwykle instalują ją inwestorzy domów z poddaszami użytkowymi, co wydaje się dosyć oczywiste. Warto się nad tym zastanowić na etapie budowy, jeśli bowiem nie dysponujemy budżetem na założenie klimatyzacji, możemy zostawić na nią odpowiednio zaprojektowane miejsce, dzięki czemu założenie klimatyzacji w przyszłości będzie znacznie prostsze. 

Jak samodzielnie dbać o klimatyzację w domu? 

Samodzielne porządki związane z klimatyzacją są niezwykle więc istotne. Sami możemy czyścić wilgotną szmatką wloty i wyloty powietrza, co gwarantuje, chociażby mniej kurzu w powietrzu. Absolutnie nie wolno do tej czynności wykorzystywać twardych szczotek. Filtry należy czyścić co dwa tygodnie, a w okresach wzmożonego działania urządzenia nawet co tydzień. Sytuacja się zmienia, gdy mimo regularnej dbałości o klimatyzację, przestaje ona działać tak, jak powinna. 

Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnego produktu do czyszczenia klimatyzacji, przy pomocy którego zdezynfekujemy ją w stopniu maksymalnym. Warto użyć do tego preparatu NANOCLEAN AC8, który występuje w formie półsuchej pianki. Dzięki niej w 15 minut usuniemy ze swojej klimatyzacji wszelkiego rodzaju grzyby, drożdże, prątki, bakterie i wirusy, a wszystko w ciągu kilkunastu minut. 

Wysokoprężna pianka jest bardzo prosta w użyciu, a dzięki odpowiednio dobranemu ciśnieniu głęboko wnika w głąb kanałów, do których nie bylibyśmy w stanie dostać się w inny sposób. Doskonale nadaje się również do mycia i dezynfekowania wszelkich powierzchni wodoodpornych – zarówno twardych, jak i miękkich. Kupując tego rodzaju produkt, warto zainwestować od razu w kilka sztuk, aby mieć możliwość wyczyszczenia klimatyzacji w regularnych odstępach czasu – szczególnie w przypadku, gdy upał powoduje intensywniejsze używanie tego rodzaju urządzeń. 

Kiedy należy poprosić o pomoc profesjonalistów? 

Przynajmniej raz w roku należy wezwać do domowej klimatyzacji profesjonalny serwis, który zajmie się jej gruntownym wyczyszczeniem. Pomijanie tych czynności może się znacznie odbić na zdrowiu, dlatego też nie wolno o tym zapominać dla własnego bezpieczeństwa. Serwis należy wzywać również każdorazowo wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do działania naszego urządzenia. Regularne przeglądy serwisowe to jednak nie wszystko, o czym warto pamiętać. W czasie takiego przeglądu następuje czyszczenie wszystkich jednostek klimatyzacji, sprawdzanie całego systemu oraz sprawdzenie układu chłodzącego. 

Kolejna rzecz to dezynfekcja klimatyzacji, której nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Wyczyszczeniem i zdezynfekowaniem wnętrza klimatyzacji zajmują się specjaliści z doświadczeniem, odpowiednią wiedzą i profesjonalnym sprzętem. Pozbycie się wszystkich ewentualnych wirusów, bakterii, grzybów, sporów i innych niebezpieczeństw jest podstawą dbania o klimatyzację domową. 

10 thoughts on “Czyszczenie klimatyzacji, odgrzybianie a dezynfekcja – jakie są różnice?

 1. Marek says:

  Nie zdawałem sobie sprawy ze znaczenia i różnic w obrębie wyboru sposobu czyszczenia klimatyzacji w samochodzie. Generalnie wszystko wydało się równie skutecznie. Cieszę się, że wskazaliście różnice. Daje do myślenia. Świetny artykuł. Pozdrawiam, Marek.

  • Michał says:

   Wybierajmy preparaty nie tylko do czyszczenia klimatyzacji czy odgrzybiania klimatyzacji, ale preparaty do czyszczenia klimatyzacji, odgrzybiania klimatyzacji oraz dezynfekcji klimatyzacji w jednym procesie jak preparat NANOCLEAN AC8. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę na spektrum działania.

 2. Bartek says:

  Wracam z informacjami jako klient i osoba, która niewiele miała wspólnego z odgrzybianiem klimatyzacji, a przynajmniej nigdy nie robiłem tego sam. Kupiłem Nanoclean, obejrzałem film na youtube i bez problemu odgrzybiłem klimatyzację. Przykry zapach zniknął od razu. Mam wrażenie również, że klimatyzacja działa znacznie wydajniej (może złudne).
  Na plus ma pewno bym wymienił: cena, jakość i łatwość aplikacji.
  Pozdawiam,
  Bartek

 3. Bartek says:

  Nie znałem wcześniej AC8 i do dezynfekcji klimatyzacji zawsze wzywałem serwis. Cieszę się, że udało mi się Was znaleźć i mogę teraz samodzielnie ją wyczyścić.

 4. Miki says:

  Dzięki za interesujący artykuł na temat różnic pomiędzy czyszczeniem a odgrzybianiem klimy. Niestety większość myli te pojęcia, a różnica jest ogromna. Tak czy inaczej, kupiłem AC8 i faktycznie „czuć” różnicę, także polecam!

 5. Zbyszek says:

  Podjąłem próbę samodzielnego odgrzybiania klimy przy użyciu Nanoclean i muszę przyznać, że jakość identyczna jak korzystałem z usług serwisu. Parę groszy zaoszczędzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *