BAKTERIE LEGIONELLA PNEUMOPHILIA I LEGIONELLOZA (CHOROBA LEGIONISTÓW)- choroba oraz przeciwdziałanie
Bakteria Legionella pneuophilia to bakteria znajdująca się w naszym najbliższym otoczeniu, wywołująca chorobę Legionelozę.

Bakteria Legionella pneumophila – czym jest i jaką chorobę powoduje?

Bakteria Legionella pneumophila występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku. Jej podstawowym rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Bakteria Legionella pneumophila towarzyszy człowiekowi od zawsze, jednak korzystanie z udogodnień pokroju jacuzzi czy klimatyzacja doprowadziło do znacznego wzrostu zachorowań spowodowanych przez tę bakterię. Legionella pneumophila wywołuje choroby z grupy legionelloz. Mowa tu szczególnie o chorobie Legionistów, która nieodpowiednio zdiagnozowana może posiadać wysoki odsetek śmiertelności. W obawie przed chorobą nie trzeba rezygnować z tych sprzętów, urządzeń, wystarczy odpowiednio je eksploatować.

Występowanie bakterii Legionelli

Jej podstawowym rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Bakterię Legionella pneumophila wykrywa się zarówno w strumieniach, stawach jak i instalacjach wodno-kanalizacyjnych różnych instytucji, np. szpitalach, hotelach, domach opieki. Występuje w kurkach i sitkach prysznicowych. Bakteria znajduje się także w zbiornikach magazynujących wodę i urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających.

Teoretycznie, bakterię Legionella pneumophila może znaleźć się w instalacji, która dostarcza wodę do każdego budynku. Szczególnie, gdy instalacja wodna jest wiekowa i wykorzystywany jest biofilm. Jej rozwojowi sprzyja temperatura pomiędzy 20 a 50°C, a giną w temperaturze przekraczającej 60°C.

Jak można się zarazić Legionellą? Drogi zakażenia bakteriami Legionelli.

Zarażenie Legionellą następuje poprzez wdychanie aerozolu, który zawiera bakterie Legionella. Aerozol powstaje z kropelek, które zawierają bakterie, np. w trakcie puszczania wody z kranu lub prysznica, spłukiwania toalety. Zagrożenie mogą stanowić także bąbelki generowane w basenie Spa. Ponadto, na zakażenie bakteriami Legionelli narażone są osoby, które przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych, a urządzenia nie są poddawane systematycznemu dezynfekowaniu.

Zakażenie bakteriami Legionella – objawy zarażenia, jak wykryć

Objawy legionellozy występują w różnym stopniu nasilenia. Począwszy od lekkiej choroby układu oddechowego, aż po stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla życia zapalenie płuc. W tych ostrych przypadkach śmiertelność szacowana jest na poziomie od 5 do 30%. Objawy legionellozy są zbliżone do innych chorób, które są wywoływane przez bakterie, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy, bez przeprowadzenia dogłębniejszych badań.

Choroba Legionistów

Choroba legionistów to rodzaj zapalenia płuc, które jest wywoływane przez bakterię Legionella Pneumophila i inne bakterie wywodzące się z tej rodziny. Charakteryzuje się ciężkim przebiegiem.

Historia choroby Legionistów

Historia choroby Legionistów rozpoczyna się w 1976 roku w Pensylwanii, gdzie odnotowano pierwsze grupowe zachorowanie. Odbywał się wówczas zjazd weteranów II wojny światowej, który był dedykowany dla jednego z legionów amerykańskich. Odnotowano wówczas zachorowanie 186 osób mieszkających w jednym z hoteli w Filadelfii. Z powodu ostrego zapalenia płuc zmarły aż 34 osoby, z czego pięciu pracowników hotelu. Joseph MacDade przeprowadzał intensywne badania i z nich jednoznacznie wynikło, że chorobę powodowała nowa, dotychczas nieopisana w literaturze medycznej bakteria.

Bakteria, która masowa zainfekowała uczestników zjazdu została nazwana jako Legionella Pneumophila, a samą chorobę określono jako “legionelloza” jako element upamiętnienia pierwszych, zidentyfikowanych ofiar tej bakterii.

Przypadki zachorowań na legionellozę odnotowywane są na całym świecie. Również mają one miejsce w Polsce. Najczęściej doprowadza do wybuchu epidemii. W Polsce miało to miejsce w szpitalu wojewódzkim w Jastrzębiu Zdroju. Bakteria znajdowała się w instalacji ciepłej wody. W tym czasie zmarło aż trzech pacjentów z powodu niewydolności oddechowo-krążeniowej.

Jakie są objawy legionellozy?

Legionelloza stanowiąca konsekwencję zakażenia bakterią Legionella pneumophila posiada dwie postacie zakażeń: gorączkę Pontiac i chorobę legionistów.

W przypadku gorączki Pontiac mowa o łagodnym przebiegu, a objawy charakteryzowane są jako grypopodobne. Okres inkubacji wynosi od kilku godzin do 3 dni. Osoba chora zmaga się z gorączką, dreszczami, trudnościami w oddychaniu, posiada suchy i uporczywy kaszel. Czuje osłabienie i zmęczenie. Cierpi z powodu bóli mięśniowo-stawowych i bóli głowy. W niektórych przypadkach dostrzegalne są objawy ze strony przewodu pokarmowego – nudności, wymioty, biegunka. Okres utrzymywania objawów wynosi ok. 2-5 dni i ustępują samoistnie.

Choroba legionistów jest ciężkim zapaleniem płuc, które występuje nierzadko z powikłaniami narządowymi. Okres intubacji w przypadku tej postaci choroby wynosi od 2 do 10 dni, zdarza się, że ten okres wydłuża się nawet do 3 tygodni.

W pierwszej grupie objawów występują bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe. Kolejnym objawem jest wysoka temperatura wraz z dreszczami. Ponadto odczuwalne są objawy ze układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Na początku kaszel jest suchy, uporczywy, a później przekształca się w wilgotny. Dochodzi do wykrztuszania plwocin, mogą być podbarwione krwią. U pacjentów często obserwowane są duszności i bóle w klatce piersiowej.

Choroba legionistów jest ogromnym obciążeniem dla organizmu. Nierzadko w trakcie jej trwania występują nudności, wymioty, dochodzi do utraty apetytu, odczuwalne są bóle brzuch i może pojawić się także wodnista biegunka. Zaobserwowano także objawy neurologiczne, m.in. bóle głowy i nadmierną senność. Zdarza się, że przeradza się ona w śpiączkę lub zaburzenia świadomości o różnym stopniu.

W niektórych przypadkach, choroba bardzo szybko postępuje i w konsekwencji dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej i niewydolności innych narządów (np. nerki, trzustka, serce).

Podczas badania fizykalnego, lekarz stwierdza podwyższoną temperaturę ciała, obniżone ciśnienie tętnicze, a także zwolnione tętno. Z kolei specyficzne zmiany osłuchowe występują w zaawansowanym stadium. W przypadku powikłań choroby legionistów dochodzi do rozwoju szmeru nad sercem lub ostrego bólu w trakcie badania brzucha.

Leczenie legionellozy

Gorączka Pontiac ustępuje samoistnie i nie jest konieczne stosowanie leków. Wystarczy zapewnić organizmowi odpowiednie warunki do rekonwalescencji. W leczeniu legionellozy nie powinny być stosowane antybiotyki, które znajdują zastosowanie w przypadku standardowego zapalenia płuc. W procesie leczenia legionellozy powinny być stosowane antybiotyki makrolidowe: erytromycyna, klarytromycyna lub roksytromycyna. Ich wdrożenie zapobiega rozwojowi powikłań, a także zmniejsza poziom śmiertelności. W przypadku wystąpienia gorączki konieczne jest podanie leków, które obniżają temperaturę ciała. Osoby chore zmagające się z zapaleniem płuc powinny być odpowiednio nawodnione, zarówno doustnie jak i dożylnie.

Średni okres leczenia wynosi ok. 2-3 tygodni. Wystąpienie powikłań może spowodować znaczące wydłużenie czasu rekonwalescencji.

Bakterie w klimatyzacji – jak pozbyć się Legionelli i innych bakterii z klimatyzacji

Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, konieczne jest regularne czyszczenie i dezynfekowanie wież chłodniczych i rur, które łączą poszczególne elementy w stworzonym systemie klimatyzacji. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest bakteria Legionella, która posiada zdolność powodowania ogromnego spustoszenia w organizmie.

Jeżeli w klimatyzacji zostały wykryte bakterie, to od tego momentu staje się ono nie zdatne do dalszego użytku i konieczne jest przeprowadzenie usunięcia bakterii na jeden z poniższych sposobów:

  • metodą fizyczną – ultradźwięki, promieniowanie UV,
  • metodą chemiczną – odpowiednie środki bakteriobójcze,
  • metodą termiczną – podwyższenie temperatury w klimatyzacji do 70°C.

Duża skutecznością cieszy się metoda chemiczna przy wykorzystaniu środka NANOCLEAN AC8. Występuje on pod postacią aktywnej piany służącej do dezynfekcji klimatyzacji. Ponadto tym jednym środkiem można jednocześnie wyczyścić, odświeżyć, odgrzybić, zdezynfekować i zabezpieczyć sprzęt. Stąd można go stosować profilaktycznie w ramach systematycznego czyszczenia klimatyzacji, a nie tylko w przypadku wykrycia obecności jakiejkolwiek groźnej bakterii w klimatyzacji. Środek można stosować do czyszczenia klimatyzacji zarówno w domu jak i w aucie, ponieważ spełnia wszystkie normy europejskie.

Sposoby zapobiegania rozwoju bakterii w klimatyzacji

Zapobieganie rozwojowi bakterii w klimatyzacji powinno mieć charakter wielopoziomowy. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie sprzętu. Podczas zakupu należy sugerować się łatwością w obsłudze i czyszczeniu. Równolegle materiały zastosowane w urządzeniu nie powinny sprzyjać rozwojowi bakterii. Sprzęt powinien mieć zapewnioną właściwą wilgotność powietrza, które przepływa przez wymiennik. Najkorzystniej jest utrzymywać prawidłowy stan techniczny klimatyzatora, m.in. systematycznie przeprowadzać przeglądy urządzenia, wymieniać uszkodzone elementy i przede wszystkim dezynfekować sprzęt za pomocą odpowiednich środków, które spełniają europejskie normy.

Bakterie Legionella pneuophilia czyli popularny “grzyb w klimatyzacji”

Wniknięcie bakterii do organizmu następuje poprzez wdychanie aerozolu wodno-powietrznego. Źródłem zakażenia pałeczkami Legionelli może być między innymi instalacja ciepłej wody, korzystanie z basenów i przede wszystkim instalacje klimatyzacyjne oraz nawilżacze powietrza, czyli coś z czym prawie codziennie mamy ogromny kontakt fizyczny. Bakteria kolonizuje w systemach wodociągowych. Nieczyszczone urządzenia są skupiskiem bakterii stanowiących dla nas zagrożenie. Idealnym warunkiem dla tej bakterii jest temperatura w granicach 20-50 C oraz czynniki biotyczne, czyli na przykład obecność innych mikroorganizmów.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Aby zapobiec zakażeniu tej bakterii możemy wykonać różne czynności. Najważniejsze to czyszczenie klimatyzacji i dezynfekcja klimatyzacji lub nawilżaczy specjalnymi preparatami biobójczymi w postaci płynu lub pianki. Ważne aby preparaty były czyszcząco dezynfekujące (w jednym procesie myjemy i dezynfekujemy) najlepiej o pełnym spektrum działania czyli usuwały nie tylko bakterie ale i wirusy, prątki, spory, grzyby, pleśnie. Jeśli chodzi o Legionella pneumophila w klimatyzacji preparat musi być przebadany według normy EN 13623. Jest to norma dla oceny działania bakteriobójczego na Legionella chemicznych środków dezynfekcyjnych przeznaczonych do systemów wodnych.

Zagrzybiona klimatyzacja – jak z nią sobie poradzić?

Produkt NANOCLEAN AC8, który nie tylko czyści klimatyzacje czy odgrzybia klimatyzacje a także zdezynfekuje klimatyzację. NANOCLEAN AC8 zadziała zabójczo na wszystkie wirusy, bakterie, grzyby, prątki czy spory. Jest to bardzo ważne, ponieważ wsiadając do klimatyzowanego auta lub używając klimatyzację w domu narażamy nie tylko siebie ale całą rodzinę na kontakt z tymi drobnoustrojami, co może wywołać wiele poważnych objawów chorobowych. Późniejsza faza choroby może doprowadzić do zapalenia płuc o ciężkim przebiegu. Aby zapobiegać można także minimum około dwa-trzy razy w roku czyścić i dezynfekować systemy klimatyzacji. Leczenie choroby odbywa się za pomocą antybiotykoterapii, dlatego nie ryzykuj. Zadbaj o swoich bliskich, odpowiednio konserwuj klimatyzacje czy tego typu urządzenia. Ważne, aby korzystać z produktów najlepszej jakości do zwalczania wszystkich mikroorganizmów takich jak NANOCLEAN AC8.

1 thoughts on “Bakterie Legionella pneuophilia i legionelloza

  1. Pingback: Choroby powodowane bakteriami w klimatyzacji - Nanoclean®AC8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0