Czyszczenie klimatyzacji to dla niektórych rutynowa czynność. Niestety nie dla wszystkich, jak się okazuje zaniedbania w tym aspekcie mają szereg negatywnych skutków, mogą być następstwem awarii systemu, a co gorsze powodować choroby.
Zaniedbana dezynfekcja klimatyzacji sprawia, że w kanałach całego układu panują idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów w tym bakterii, szczególnie groźna jest legionella. Powoduje ona tak zwaną chorobę legionistów, przychodzi ona nagle, a objawia się gorączką, dreszczami i suchym kaszlem. W celu zmniejszenia ryzyka należy przeprowadzać regularne czyszczenie klimatyzacji i dezynfekcji klimatyzacji ( w tym odgrzybianie klimatyzacji). Wśród wielu metod, które mają ograniczyć rozwój niechcianych drobnoustrojów, między innymi: legionelli, ozonowanie samochodu jest częstą praktyką.

Okazuje się jednak, że ozonowanie klimatyzacji nie do końca jest skuteczne ponieważ ozon nie czyści klimatyzacji a dodatkowo może być trujące dla człowieka. Mała kubatura pojazdu i słaba wentylacja mogą nie do końca wywietrzyć jego wnętrze z ozonu. Co więcej, do tego zabiegu niezbędny jest ozonator do samochodu, ten jest stosunkowo dużym kosztem.

Środkiem do czyszczenia klimatyzacji oraz dezynfekcji wysokiego poziomu jest preparat NANOCLEAN AC8. Jeden preparat który czyści klimatyzację, odświeża, odgrzybia klimatyzację, dezynfekuje i zabezpiecza.